03 december 2025
Artikel

🏅 Techvolver modtager et legat på 100.000 kr. fra Sportgoodsfonden

Techvolver er én af fem virksomheder, der har modtaget et legat på 100.000 kr. fra Sportgoodsfonden, en fond der støtter innovation, entreprenørskab og teknologier, der skaber værdi for samfundet. Gennem vores samarbejde med Sportgoodsfonden er disse legater tilgængelige for virksomheder i DTU Science Park og hjælper dem med at hente international funding og tage næste skridt i deres udvikling.

Techvolver er en virksomhed inden for laboratoriedigitalisering og automatisering, grundlagt i 2018 med et klart mål: at gøre pipettekalibrering fra en langsom, manuel opgave til en automatiseret rutine, man næsten ikke behøver at tænke over.
Deres løsning, Calvolver, er et fuldt integreret system baseret på en robotarm og højpræcisionssensorer i et kompakt laboratoriemodul. Systemet kalibrerer alle typer pipetter automatisk og leverer præcise, sporbare data med det samme.

Vi sætter stor pris på, at legatet anerkender betydningen af diversitet i innovation. For os vil midlerne blive brugt til at styrke vores arbejde og gøre det muligt at tage nye internationale kunder ind, efterhånden som vi skalerer vores teknologi ud over Danmarks grænser.

 Jakob Skjærlund
CEO, Techvolver

Som en del af DTU Science Park er Techvolver en del af et community skabt til at accelerere deep tech-vækst, gennem testfaciliteter, adgang til specialiserede miljøer og finansieringsmuligheder som legaterne fra Sportgoodsfonden.  

I DTU Science Park arbejder vi målrettet på at give deep tech-virksomheder de bedste betingelser for at udvikle sig og vokse. Legatet fra Sportgoodsfonden er én af de mange måder, vi hjælper virksomheder videre på. Det kan styrke Techvolvers arbejde med deres næste vækstfase.

Steen Donner
CEO, DTU Science Park

For Techvolver handlede valget af DTU Science Park om at blive en del af et økosystem, der forstår rejsen fra eksperiment til kommercialisering. I 2019 deltog de i Danish Tech Challenge, DTU Science Parks vækstprogram for hardware-startups. 
I dag er Techvolver én af mere end 300 virksomheder i parken og får udbytte af et community, hvor ambitiøse teknologi-iværksættere kan samarbejde, gøre brug af specialiserede faciliteter og dele viden for at skalere deres løsninger. 

Vi valgte DTU Science Park, fordi vi gerne ville være en del af et community af virksomheder, der står med udfordringer, som minder om vores egne. Nærheden til DTU giver os adgang til både diversitet og højt kvalificeret talent, og fællesskabet her gør det lettere at dele erfaringer, lære af hinanden og udvikle os hurtigere. Det er et miljø, vi sætter stor pris på, og gerne vil engagere os endnu mere i fremover.

Om Sportgoodsfonden

Legaterne uddeles af Sportgoodsfonden, en dansk fond etableret gennem midler fra den danske sportsudstyrsbranche. I dag støtter fonden innovation, entreprenørskab, sundhed og teknologisk udvikling i hele Danmark. 
Gennem samarbejdet med DTU Science Park er fonden med til at styrke udviklingen af deep tech-løsninger, der bidrager til bedre innovation, mere pålidelige teknologier og løsninger med bred samfundsmæssig værdi. 

Vi ønsker at støtte vækst, udvikling og aktiviteter, der rækker ud over Danmarks grænser. Det ligger dybt i fondens værdier at bakke op om initiativer og iværksættere med et internationalt perspektiv. Legaterne skal hjælpe dem med at tage næste skridt og bringe deres løsninger ud i verden.

Du kan læse mere om Sportgoodsfonden her

Læs mere 

Læs mere om Techvolver 

Læs om de øvrige fire vindere her.